W ostatnich latach spopularyzowały się tak zwane diety, które zakładają całkowite odrzucenie niektórych produktów. Do najpopularniejszych należy oczywiście wegetarianizm i jego radykalna odmiana, czyli weganizm. Jakie są wskazania i przeciwwskazania tej diety? Czy jest ona zdrowa? Zachęcamy do przeczytania artykułu.
Weganizm – co to?
Weganizm z jest restrykcyjną odmianą wegetarianizmu. Jego założeniem jest całkowite odrzucenie produktów pochodzenia zwierzęcego, a także mięsa. Na przejście na weganizm najczęściej decydują się osoby, które chcą schudnąć, a także odrzucić produkty typowo mięsne. Będąc na tej diecie, można jeść produkty pochodzenia roślinnego, stworzone na bazie zbóż, dodatkowo wszelkie rośliny strączkowe, oleiste, a także orzechy i grzyby. Wielu wegan sięga również po zamienniki mięsa, szczególnie będąc na początku diety i kupuje produkty sojowe, na przykład tofu itp.
Weganizm – wskazania
Nie ma w zasadzie typowych wskazań, które jednoznacznie określałyby konieczność przejścia na dietę wegańską. Oczywiście, dieta ta pozwala na obniżenie ryzyka wystąpienia: otyłości, nadciśnienia, chorób układu krążenia, cukrzycy, chorób nowotworowych, kamicy żółciowej itd. Wszystkich tych schorzeń, z którymi mogą zmagać się osoby z otyłością. Natomiast chorób tych można również uniknąć, stosując inne, bardziej zbilansowane diety.
Przejście na dietę wegańską najczęściej związane jest z poglądami etycznymi. Bardzo wiele osób nie chce spożywać mięsa lub próbuje go ograniczyć, stąd decyduje się na rozpoczęcie diety wegańskiej.
Weganizm – przeciwwskazania
Warto pamiętać, że dieta wegańska zakłada stosowanie bardzo wielu restrykcji. Aby móc ją kontynuować, warto wykonać wszystkie potrzebne badania. Niestety, nieprawidłowo skomponowane menu może doprowadzić do sporych deficytów energetycznych oraz niedoborów wielu składników odżywczych, między innymi: białka, witaminy D, wapnia, żelaza. Mimo że zwolennicy diety wegańskiej twierdzą, że spożywanie mięsa jest niezdrowe, nie jest to oczywiście w pełni prawdą. Zagrożeniem diety wegańskiej są natomiast pozostałości środków ochrony roślin i nawozów. Niestety, Polska nie jest krajem leżącym w strefie klimatycznej ciepłej, stąd naturalny wzrost warzyw i owoców jest nieco ograniczony. Bardzo często stosuje się różnorodne środki chemiczne, które pobudzają je do wzrostu i dojrzewania. Dlatego spożywanie w nadmiarze niektórych warzyw, owoców, bez urozmaicenia, może być szkodliwe.
Najlepiej jest zasięgnąć porady lekarza i przetestować dietę. Jeśli tylko poczujesz się źle, a wyniki z krwi nie będą prawidłowe, jest to znak, że być może należy wprowadzić jakieś zmiany. Głównym przeciwwskazaniem tej diety są między innymi występujące choroby układu kostnego, różnorodne zaburzenia neurologiczne, niektóre choroby autoimmunologiczne. Diety wegańskiej nie powinny stosować również małe dzieci bez konsultacji lekarza.
Dieta wegańska należy do jednej z popularniejszych diet w obecnych czasach. Najczęściej decydują się na nią osoby, które chciałyby radykalnie zmienić swój sposób odżywiania. To nie tylko dieta, to styl życia.