Według niektórych koncepcji dietetycznych powodem szybkiego tycia jest nadmiar spożywanych węglowodanów. Rezygnacja z nich pozwala natomiast skutecznie schudnąć. Jest to główne założenie tak zwanych diet niskowęglowodanowych. Należy do nich obecnie popularna dieta ketogeniczna, ale także między innymi Paleo, czy Atkinsa. Jak powinno wyglądać żywienie? O czym należy pamiętać, stosując dietę niskowęglowodanową? Zapraszamy do przeczytania naszego poradnika.
Czym jest dieta niskowęglowodanowa?
Dieta niskowęglowodanowa polega na zmniejszeniu spożycia węglowodanów, zwiększając jednocześnie podaż białka oraz tłuszczu. Nie ma jednak jednej normy, która określałaby proporcje poszczególnych produktów, wchodzących w skład diety niskowęglowodanowej, dlatego obecnie można wyróżnić kilka wariantów tego sposobu żywienia. Są nimi między innymi diety o:
- Bardzo niskiej zawartości węglowodanów – około 20-50 g na dzień w diecie 2000 kcal. Do tego sposobu żywienia zalicza się między innymi popularna obecnie dieta ketogeniczna
- Umiarkowanej zawartości węglowodanów – mniej niż 130 g na dzień w diecie 2000 kcal.
Podział ten jest bardzo ważny, ponieważ uważa się, że minimalna ilość węglowodanów, jaką spożywa człowiek, powinna wynosić mniej więcej 130 g na dzień. Natomiast osoby, które decydują się na spożywanie jeszcze mniejszej ilości węglowodanów na poziomie mniej więcej 50 g dziennie, wchodzą w stan tak zwanej ketozy. Dla nich podstawowym źródłem energii są ciała ketonowe, czyli produkt metabolizmu tłuszczów, a nie glukoza, czyli produkt metabolizmu węglowodanów.
Jak wyglądają posiłki w dietach niskowęglowodanowych?
Posiłki przyrządzane według założeń diet niskowęglowodanowych nie bazują na ilości kalorii, ale na ilości węglowodanów w posiłku. Należy dostarczać organizmowi odpowiednio małe porcje węglowodanów i uzupełniać niedostatki kalorii, spożywając zdrowe tłuszcze oraz białka. Warto jednak zaznaczyć, że w diecie niskowęglowodanowej ilość białka jest nieco mniejsza niż w typowo wysokobiałkowej diecie.
Ponadto, nie ma restrykcyjnych założeń, które określałyby dokładną liczbę dziennych posiłków, a także ich kaloryczność. Przede wszystkim należy zwracać uwagę na to, co przygotowuje się do spożycia.
Dieta niskowęglowodanowa – co jeść?
Podczas stosowania diety niskowęglowodanowej należy głównie skupić się na jedzeniu zielonych warzyw liściastych, orzechów, migdałów, jaj, ryb, nieprzetworzonego mięsa oraz tłustego, naturalnego nabiału lub tłuszczów z awokado, kokosa, oliwek.
Sporo osób decydujących się na przygotowywanie posiłków według diety niskowęglowodanowej bazuje przede wszystkim na sałatkach z dodatkiem ryb, czy też mięsa. Świetnym pomysłem na wartościowy i sycący posiłek jest także przygotowanie jajek na wiele sposobów lub też potraw, w których głównym składnikiem jest nabiał.
Dieta węglowodanowa – czego unikać?
Jak w przypadku większości diet należy unikać przede wszystkim żywności wysokoprzetworzonej, która jest niezdrowa dla organizmu. Co więcej, należy restrykcyjnie przestrzegać ilości dziennego spożycia węglowodanów. Rozsądnie jest zapoznać się również z tabelami wartości odżywczej poszczególnych produktów. Należy również unikać produktów typowo zbożowych: chleba, makaronów, kasz, ale także słodyczy i ograniczyć spożywanie owoców, ponieważ w nich też znajduje się cukier.
Dieta niskowęglowodanowa – dla kogo?
Dieta ta jest przeznaczona przede wszystkim dla każdej, zdrowej osoby, która chciałaby nieco schudnąć, a także zrezygnować ze spożywania zbyt dużej ilości węglowodanów. Nie da się ukryć, że ten rodzaj diety bardzo często stosują również osoby, zmagające się ze zbyt wysokim stężeniem cukru we krwi. W tym wypadku należy jednak skontaktować się z lekarzem-dietetykiem. Tylko on jest w stanie dobrać odpowiedni rodzaj diety.
Dieta niskowęglowodanowa bazuje przede wszystkim na posiłkach, które bogate są w tłuszcze oraz białko, natomiast zawierają niski procent węglowodanów. Źródłem energii w diecie niskowęglowodanowej są przede wszystkim tłuszcze, które pobudzają organizm do pracy i działania. Dzięki tej diecie można zrzucić nadprogramowe kilogramy. Jest ona przeznaczona przede wszystkim dla osób, które chciałyby ograniczyć nieco ilość spożywanych węglowodanów oraz zależy im także na smacznych i pełnowartościowych posiłkach.